A
Jututeemad
Kes? Mis? Miks?

SEE EI OLE ERROR

Väga Väikese Aruga Karu

14/10/05

Te ikka teate, et täpselt 79 aastat tagasi nägi ilmavalgust esimene Puhhi raamat? Alan Alexander Milne raamat Winnie the Pooh ilmus 14. oktoobril 1926 ning sisaldas kümne peatükki jagu Puhhi-lugusid. Meil eestis välja antud tõlked koondavad ühtede kaante vahele ka kaks aastat hiljem ilmunud The House at Pooh Corner lood.

Mäletan, et mu vanaemal oli selline Puhhi raamat ning mul endal kodus oli (võib-olla on veel praegugi) kaks eksemplari selliseid Puhhi raamatuid. Neid viimaseid olen mina näinud kahte sorti, ühed sinise kirjaga raamatuseljal ja teised punase kirjaga. Mul olid mõlemad. Mõne aasta eest anti välja ka uus tõlge, pealkirjaga Täielik Puhh, kus on sees ka Ernest Howard Shepardi originaalillustratsioonid. Samad illustratsioonid olid muide ka selles vanemas, pruunis Puhhis, kuid minu peamised lapsepõlvepuhhid ja -notsud olid siiski eelkõige Alissa Poreti joonistatud.

Sojuzmultfilmi Vinni-Puhh on samuti tore ja armas ja minu jaoks seninähtud multikapuhhidest ka ainus ja õige. Mäletate?

Kes hommikuti külas käib,
see asjatult ei longi.
Sest teavad kõik. taram-taram,
Just selleks hommik ongi!

Kohtlane Disni-Puhh mulle ei meeldi. Kui Karupoeg Puhh ja Vinni-Puhh on elurõõmsad, küll kiiksuga aga sellegipoolest koloriitsed kujud oma eripärase maailmanägemusega, siis Disni-Puhh jätab lihtsalt kuidagi poolearulise ja kahvatu mulje. Ja mis saba peal ringikargamine ja pidev karjumine see olgu neis Disnipuhhikates? Õudne. Lapsepõlvepuhhid on ikka kõikse toredamad.

Aga jah, otsige oma raamaturiiuleist Puhhi-raamatud välja ja lugege neid lugusid jälle.

Vinni-Puh

---

eksole

 1. aga minul on hoopis eestikeelne siniste pehmete kaantega Puhh, millal välja antud ei mäleta.

  Kratt · 14/10/05 · #

 2. Minu lapsepõlvepuhh on selline, nagu su vanaemal. See uuem trükk on ka olemas, kodust välja kolides hea endaga kaasa võtta.

  Kristi · 14/10/05 · #

 3. sellist puhhi nagu su vanaemal on ka vähemalt kaht sorti, lisaks pildil olevale punakate kaantega variandile veel ka siniste kaantega. MINU lapsepõlvepuhh:)

  ja shepardi illustratsioonid on ikka ainuõiged;)

  kitty · 14/10/05 · #

 4. mina ostsin endale mõned aastad tagasi täieliku puhhi, sest ma tahtsin päris oma puhhi. mis tuletab meelde, et ma pole seda ammu lugenud. kohe lähen ja parandan selle vea :P

  p.s. puhh rokib!!! elagu nodzu ja teised ka!!

  Liisu · 14/10/05 · #

 5. Vana Puhhi raamat on ka Kakul kapsaks loetud. Puhh ruulib.

  Muuhulgas sobib Puhh ka valimiste ja muu sellelaadse mõistmiseks. Mäletate Aleksander Sitikat ja Henry Puudlit? Kogu seda toredat kampa, keda Jänese sõpradeks ja sugulasteks nimetati?

  Kakk · 15/10/05 · #

 6. Briti teadlastel on viimane aeg hakata inimesi analüüsima selle järgi, milline Puhh nende riiulis on :) Ma olen kindel, et näiteks Täielise Puhhi lugejate seas on rohkem sarimõrvareid (“Selle peale oli suurte tähtedega MEZI kirjutatud” – säherdune võigas kirjapilt keerab ju areneva maimukese ajud joonelt krussi), nn vanaema-puhhi all kannatavad inimesed on aga kodulembesemad ja kergete kunstikaduvustega, Puhh punase tekstiga raamatuseljal põhjustab aga kaldumisi liialdustesse, elupõletamist ja ilmselt ka varajast surma (minu enda näitel).

  — Krahv · 15/10/05 · #

 7. Paar nädalat tagasi palusin emalt, et too mu vanematekodust Puhhi raamatu mulle ära tooks. Too pruunikaaneline variant. Lugesin läbi. Täna kolimise tarbeks raamatuid pakkides avastasin, et Puhh oli endal täiest olemas- punasekaaneline. Viimast ei leidnud riiulist üles, kuna otsisin seda vana head pruuni ja teistsugusele raamatuseljale ei pööranud lihtsalt tähelepanu. Minu lapsepõlvepuhh on pruunis köites.

  Vähemalt varajasest surmast ja, hoidku küll, liialdustesse kaldumistest olen ma sellega seoses pääsenud.

  oliyks · 16/10/05 · #

 8. Toestuseks selle kohta, et maailm kaib alla – praegusel ajal nii monegi lapse Puhh on
  selline.
  Vaesekesed.

  — Aveke · 18/10/05 · #

 9. Tead, ma olen alati imestanud, et miks disnipuhhil alakeha paljas on. Või õigemini — miks tal selline nilbe särk seljas on? Kui karu on üle keha paljas, on noh, nagu karud ikka. A selline särgiga? Miks küll ometi?

  aabram · 18/10/05 · #

 
  •   Arhiiv   •  

Siin avaldatu valikuliseks tsiteerimiseks ei ole vaja eraldi luba, kuid ilus oleks siia viidata.
Täistekstide avaldamise soovi korral palun lahkesti ühendust võtta e-maili teel.

Veebimajutus: Spin TEK.